راه اندازی سایت آتش نشانی کیش (125.kish.ir ) گامی موثر در افزایش ایمنی ساکنان و گردشگران

سایت اداره آتش نشانی و خدمات ایمنی جزیره کیش با هدف اطلاع رسانی به ساکنان، گردشگران، فعالان اقتصادی، مهندسان ناظر، شرکت های طراح و مجری سیستم های ایمنی و آتش نشانی طراحی شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران، آب و خدمات کیش، این سایت با هدف اطلاع رسانی، آموزش و ارتقاء سطح آگاهی های عمومی و تخصصی ساکنان و گردشگران در حوزه ایمنی و آتش نشانی و  افزایش سطح ایمنی کلیه ساختمان ها و فضاهای عمومی و به تبع آن پیشگیری حداکثری از بروز حوادث و آتش سوزی های احتمالی و جلب مشارکت و آمادگی کلیه اقشار جامعه جهت انجام اقدامات اولیه در هنگام بروز حوادث و همکاری با متولیان ایمنی راه اندازی شده است.
سایت اداره آتش نشانی و خدمات ایمنی جزیره کیش به آدرس 125.kish.ir از بخش های متنوعی همچون: آموزش، قوانین و مقررات، نظارت بر ایمنی ساختمان، معرفی ایستگاههای آتش نشانی، مشخصات شرکت های ایمنی و آتش نشانی فعال در جزیره کیش و ... برخوردار است. در بخش قوانین و مقررات کاملترین و جامعترین قوانین، آیین نامه ها و دستورالعمل ها، استانداردها در سطح ملی و ضوابط اجرایی محلی در حوزه ایمنی و آتش نشانی کیش ارایه شده که در نوع خود  کم نظیر می باشد. در بخش ضوابط اجرایی محلی جزیره کیش ارایه شده  که به استناد مفاد مبحث سوم مقررات ملی ساختمان(حفاظت ساختمان ها در برابر حریق) و متناسب با شرایط محلی کیش و با بهره گیری از تجارب شهرهای بزرگ و کارشناسان مجرب کشور در موضوعات اعلام حریق، اطفاء حریق، تهویه و کنترل دود در پارکینگ ها، درهای مقاوم به حریق و...  و برای اولین بار در جزیره کیش، تدوین شده است. در این ضوابط، مشخصات، الزامات  و جزییات فنی سیستم های ایمنی و آتش نشانی در جزیره کیش تشرح شده که اجرای آنها در فرایند ساخت و ساز در جزیره کیش الزامی است. در بخش نظارت بر ایمنی در برابر آتش سوزی نیز تعهد نامه های  سرمایه گذار ( مالک) و مهندسین ناظر ارایه شده که شرح وظایف هرکدام را این افراد را در زمینه رعایت ضوابط و مقررات ایمنی و آتش در فرایند ساخت و ساز مشخص می نماید و این افراد با امضاء و ارایه این تعهدنامه ها به اداره آتش نشانی بر اساس فرایند نظارت بر ایمنی ارایه شده در همین بخش، متعهد به انجام و نظارت بر اجرای ضوابط و مقررات ایمنی و آتش نشانی و ارایه گزارش ها و مستندات لازم در زمان های مقرر می شوند.
بخش آموزش  یکی از مهمترین قسمت های سایت می باشد که با هدف ارایه آموزش های عمومی و ارتقاء آگاهی در زمینه ایمنی و آتش نشانی و پیشگیری و کاهش حوادث و آتش سوزی ها و معرفی اقدامات اولیه که توسط عموم مردم(کیشوندان، گردشگران ) در مواجه اولیه با حوادث احتمالی باید انجام شود ایجاد شده است. در این بخش هشدارها و توصیه های ایمنی به زبان ساده به صورت بروشور، فیلم و کتاب ارایه شده است.

ارزیابی و احراز صلاحیت شرکت های ایمنی و آتش نشانی فعال در جزیره کیش از دیگر اهداف راه اندازی این سایت است که در بخش سامانه احراز صلاحیت  ضوابط مربوطه و فرایند اجرای آن، بدون نیاز به مراجعه حضوری ارایه شده است.این بخش در حال تکمیل می باشد.
لازم به ذکر است اداره آتش نشانی و خدمات ایمنی کیش وابسته به مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت عمران آب و خدمات است. این اداره دارای 64 نیروی عملیاتی است که  بصورت شبانه روزی آماده خدمات رسانی در سطح جزیره زیبای کیش هستند. اداره آتش نشانی و ایمنی جزیره کیش بیش از ۴۰ سال سابقه دارد و از سال 1370 ایجاد شده و در حال حاضر زیر نظر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت عمران آب و خدمات در راستای شرح وظایف تعیین شده با استفاده از امکانات سه ایستگاه ها آتش نشانی به ساکنان و گردشگران خدمات ارائه می کند.
شایان ذکر است این سایت در حال تکمیل می باشد و در آینده نزدیک بخش همیار ایمن کیش با هدف ارایه آموزش های عمومی و جلب مشارکت حداکثری کیشوندان راه اندازی خواهد شد.