پروژه های هندورابی

 

    فرودگاه جزیره هندورابی


فرودگاه جزیره هندورابی در اراضی غیر ساحلی شمال غربی جزیره واقع شده است. مجموع مساحت سایت فرودگاه با احتساب باند، فضاهای باز و سبز و ساختمان های مربوط به ترمینال و خدمات فرودگاهی 93.6 هکتار است. این فرودگاه در رده بندی فرودگاه های جهان، در زمره فرودگاه‌های کوچک قرار می گیرد و همانطور که در برنامه توسعه جزیره و با توجه به محدودیت های محیط زیستی آن پیش بینی شده است، تنها جابجایی 10 درصد از گردشگران جزیره را پشتیبانی خواهد کرد که می‌توانند شامل افرادی نظیر میهمانان ویژه باشند. استفاده از فرودگاه در مواقع اضطراری و بحران ناشی از مخاطرات طبیعی – دریایی نیز از اهداف احداث آن محسوب می شود. این فرودگاه با باندی به طول 1600 متر ، ظرفیت فرود هواپیماهای کوچک و متوسط مسافر بری با 50 تا حداکثر 100 مسافر را دارد.

 

    بندرگاه


بندرگاه جزیره هندورابی در شمال غربی جزیره و در سواحل صخره‌ای احداث شده است. مساحت در نظر گرفته شده برای این پهنه 16.8 هکتار است . این منطقه برای تردد شناورها مناسب بوده و تا حد زیادی از تاثیر عوامل مخرب زیست محیطی فاصله دارد. سیاست اتخاذ شده برای جابجایی مسافرین و ورود کالا به جزیره هندورابی، استفاده از حمل و نقل دریایی به عنوان گزینه اصلی (90درصد مسافران ) است. شناور طرح این بندر،کشتی مسافری کروز به طول 150 متر با قابلیت پذیرش روزانه 2485 گردشگر می‌باشد. مساحت حوضچه 20000 متر مربع و اراضی تحصیل شده پشت دایک 42000 مترمربع می‌باشد.
به منظور حفظ محیط زیست دریا در محدوده احداث بندر هندورابی برای اولین بار در کشور و با رویکرد جامع حفاظت از محیط زیست، در جریان ساخت بندر هندورابی، جابجایی مرجان ها در دستور کار قرار گرفت، براین اساس سایت جدیدی جهت کاشت مرجان های محدوده بندر در نظر گرفته شد.
بالغ بر 48000  عدد ازگونه های مختلف مرجان ها توسط یک تیم  15 نفره غواصی مجرب  منتقل گردید که در حال حاضر بیش از 80 درصد آنها زنده هستند.

 

    رینگ پیرامونی


بازگشایی کامل مسیر جاده پیرامونی (رینگ) جزیره هندورابی به طول 9 کیلومتر و اجرای عملیات خاکی رینگ تا مرحله سابگرید؛ همچنین کاشت بالغ بر 3500 اصله از انواع درختان سازگار با طبیعت جزیره.

 

    هتل هندورابی


بازسازی، مقاوم سازی و تجهیز هتل هندورابی به مساحت بالغ بر 1500 متر مربع با ظرفیت پذیرش 40 نفر مسافر در دیماه 93 کلید خورد و در فروردین ماه 94 به بهره برداری رسید؛ این هتل دارای 16 اتاق، 2 سوئیت VIP ، لابی، رستوران و کافی شاپ میباشد؛ محوطه سازی هتل به مساحت 21000 مترمربع همراه با فضای سبز بالغ بر 9000 مترمربع شامل چمن کاری، گل کاری و کاشت درختان متنوع سازگار با محیط زیست جزیره نیز بطور همزمان صورت گرفته است.


    پارک بازی هندورابی


احداث پارک بازی کودکان و نصب تجهیزات ورزشی برای بزرگسالان برای اولین بار در جزیره هندورابی